Skip to content

Yeminli Tercüme

Kullanılan bu tercüme yöntemlerinde bir yeminli tercüman aracılığıyla belgeler veya evraklar imzalanarak onaylı bir hale gelmektedir. Yeminli tercüman hizmetleri noter kurumları hizmeti ile resmi olarak yapılmaktadır. Noter tarafından imza onayı almak için yeminli tercümanın aynı noter kurumunda bağlı olması gerekmektedir. Farklı bir noter konumuna bağlı olan yeminli tercümanın imzası onaylanmayacaktır.

1. Yükle

Tercüme ettirmek istediğin dosyayı yolla

2. Çevirelim

Anlaşmaya vardıktan sonra sizin için çevirelim

3. Teslim Al

Zamanında teslim edip sizi mutlu edelim

Tercümesi yapılacak olan evrakların veya belgelerin yeminini tercüme olarak adlandırılabilmesi için noter kurumunda hizmet vermekte olan yeminli tercüman tarafından çevrilmesi gerekecektir. Ülkemizde yeminli tercümanlar yalnızca noter kurumlarında hizmet halinde bulunmaktadır. Hazırlanmakta olan tercüme işleminin evrak olarak bir kopyası alınıp tercüman aracılığıyla imzalanması ve kaşe vurulması gerekecektir.


Tüm bunlar yapıldıktan sonra tercüme evraklarında yeminli tercümanın adı, soyadı, hedef dil, ıslak imzası, kaynak dil bilgisi, tarih ve yer gibi çeşitli unsurlar da yer alarak evrakın beyanını onaylamış halde olacaktır. Yapılan işlemlerde yeminli tercüman tercümesi yapılmış evrak veya belgelere imza ve kaşesini vurarak çevirinin sorumluluğunu tamamen kendi üzerine alarak onaylanmış olacaktır. Bu tercüme yöntemi diğer tekniklere göre farklı olmaktadır.


Bunun nedeni yeminli tercüman aracılığıyla imzalanıp kaşe vurulması olmaktadır. Bunun yanında tercümesi yapılan evrak veya belgelerin çıktısı alınıp üzerine yeminli tercüman tarafından yapılan ıslak imza ve kaşe işlemleri kullanılmaktadır. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra tercüme resmi bir evrak haline gelecektir.

Yeminli Tercüme

Yeminli Tercümenin Avantajları?

Yeminle tercüme yönteminde diğer çeviri türlerine göre farklılıklar bulunmaktadır. Bu teknikte yeminli tercüman tarafından yapılan bir kaşe ve imza işlemi olmaktadır. Evrak veya belgelerinizi göndereceğiniz makam sizden yeminli tercümenin yanı sıra noter onayı da istemiyorsa yalnızca yeminli tercümanı imzası ve kaşesi yeterli olacaktır.

Bu sayede evrak veya belgelerinize resmi bir hüviyet kazandırmakla birlikte ek masraf olarak notere bir ücret ödemenize de gerek kalmayacaktır. Yeminli tercüme evrak veya belgeleri yeminli tercüman tarafından yapılıp resmi bir nitelik kazandırmaktadır.

Tercüme işlemini de aslına uygun eksiksiz ve doğru bir şekilde yapmış olacaktır. Bu sebeple yeminli tercüme yöntemleri her zaman en güvenilir hizmeti sağlamaktadır. Özellikle noter onaylı olan yeminli tercüme süreçleri en sorunsuz hizmeti sağlamaktadır.
Yeminli tercüme olarak tasdik ettirmiş olduğunuz belge veya evraklarınız resmi kimlik kazanarak gerekli yerlere rahatlıkla ibraz edebilirsiniz. Bu tekniğin en avantajlı noktası resmi olarak aşamalarını sağlanıyor oluşudur.

Bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan evrak veya belgelerinizi ilgili makamlara sorun yaşamadan onaylatabilirsiniz. Özellikle noter onaylı olarak yapılan yeminli tercüme hizmeti her makamda rahatlıkla kabul edilmektedir.

Yeminli Tercüme Nerede Kullanılır?

Resmi bir evrak tercüme niteliği kazandıran yeminli tercüme tekniği hemen hemen her alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta kurumların istemiş olduğu hizmet olacaktır. Bazı makamlar yalnızca yemini tercüman tarafından imzalanıp kaşelenmiş belgeleri kabul ederken bazıları ise hem yeminini tercüman hem de noter onaylı olarak isteyebilmektedir.
Bunun öncesinde bir yeminini çeviri işlemi yaptırmanız gerekecektir. Çünkü noter kurumları yeminli tercüman tarafından yapılmamış evraklara noter tasdiki vermemektedir. İrtibat kurmuş olduğunuz noter kurumunun yeminli tercüme bürosunda yeminli tercüme işlemini rahatlıkla yerine getirebilirsiniz.

Fakat noter kurumlarında yer alan yeminli tercüme büroları birbirinden farklı olabilmektedir. Bu sebeple hangi noter kurumunda yeminli tercüman aracılığıyla işlem yaptırdıysanız o noter kurumunda tasdik ettirmeniz gerekecektir.

Farklı bir noter kurumundan tasdik alma gibi bir durum söz konusu değildir. Yeminli tercüme kullanımını üniversiteler, noterler, devlet daireleri, bankalar, konsolosluklar ve evlenme daireleri gibi çeşitli kamu kuruluşları tarafından istenebilmektedir.

Adres

Atatürk mah. Vatan cad. No: 1/12 Sincan/Ankara

İletişim

0552 276 97 71