Skip to content

Noter Onaylı Tercüme

Noter tasdikli ya da yeminli tercüme olarak adlandırılan bu tercüme yönteminde noter huzurunda bulunmakta olan yeminli bir tercüman aracılığıyla tercüme işlemlerinin yapılıp imzalanması ve bu işlemin noter aracılığıyla onaylanmasıdır. Bu yöntemin her biri noter huzurunda gerçekleştiği için son derece güvenilir ve doğru şekillerde yapılmaktadır. Herhangi bir sorun yaşanmaması aracılığıyla yeminli tercüman olarak hizmet veren tercümanlar seçilmektedir.

1. Yükle

Tercüme ettirmek istediğin dosyayı yolla

2. Çevirelim

Anlaşmaya vardıktan sonra sizin için çevirelim

3. Teslim Al

Zamanında teslim edip sizi mutlu edelim

Noter huzuruna hizmet veren yeminli tercüman kişileri hedeflenen dilin tercüme işlemini bu dilin gerekliliklerini ve yetkinliğini bildiğine dair gerekli evrak ve belgeleri notere sunmuştur. Bununla birlikte noter kurumlarında hukuk mahkemeleri kanundaki maddelere göre bu bilgilerini ispatlamış ve huzurunda yemin etmiştir. İletmiş olduğunuz ve çevrilmesini istediğiniz belge ve evraklarınız yeminli tercüman aracılığıyla hedeflenen dile çevrilerek her sayfanın altına ıslak bir imza atılmaktadır.

Atılan bu imza ile belgelerin noter huzurunda yeminle tercüman tarafından çevrilerek onaylanmış olduğu belirtilir. Yapılan bu yöntemdeki yeminli tercüme yeminli tercüman tarafından resmi olarak onaylanması açısından notere götürülüp noter tarafından onay alınmış bir tercüme şekli olarak bulunmaktadır. Noter huzurunda yapılmasının önemi de yeminli tercümanın çevirmiş olduğu dili bildiğine ve eksiksiz olarak çevirme işlemini yaptığına dair yemin etmiş olmasıdır.

Bu durumlarda noter de evrak ve belgeleri onaylayarak resmiliğine kavuşturmaktadır. Bu yöntem kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi yeminli tercümanın hangi noterde yemin etmiş olduğuna dikkat etmek gerekmektedir. Hangi noteri kullanan yemini tercüman ise onaylayacak olan noter kurumu da orası olacaktır.

Noter Onaylı Tercüme

Noter Onaylı Tercüme Yönteminde Noter Onayı Gerekir Mi?

Noter huzurunda gerçekleştirilen tercüme işlemleri için her zaman noter kurumunun onayının olması ve belgelerin noter onaylı yeminli tercüme olması gerekmektedir. Noter onayının bulunmadığı tercüme hizmetleri kesinlikle yeminli sayılmamaktadır. Tercüme edilmesini istediğiniz evrak veya belgelerinizi yeminli tercüman tek başına onaylatamaz.
Bunun için bağlı olduğu noter kurumunda noter önünde belgelerin veya evrakların onaylanması gerekecektir. Fakat noter tarafından onay almak için de yeminli tercümanın aynı noter kurumunda hizmet veriyor olması gerekecektir. Yeminli tercümanın çevirmiş olduğu tercümeyi noterin onaylaması için noterde yemin zaptının aktif halde bulunması gerekecektir.
Tercih edilmekte olan tercüme işlemlerinde onu yeminli yapan tercümanların noter huzurunda yapmış oldukları yemindir. Yeminli tercüman aktarmış olduğunuz evrak veya belgeleri çevirerek noter tarafından onay aldıktan sonra ıslak imzası ile mühürlemelidir.

Noter Onaylı Tercüme Nasıl Yapılır?

Noter onaylı tercüme işlemleri yeminli tercüman eşliğinde noter huzurunda yapılmaktadır. Uzun bir gönderim aşaması olduğu gibi onay süreçleri de belli bir zaman dilimi içerisinde ilerlemektedir. İlk olarak yapmanız gereken şey teslim etmiş olduğunuz belge veya evraklarınızın yeminin tercüman tarafından çevirilerinin yapılıp noter kurumu tarafından da incelenmesi olacaktır.
Burada dikkat edilecek olan önemli husus tercümeyi yapan yeminli tercümanın aynı noter kurumunda hizmet veriyor olmasıdır. Farklı bir noterin yeminli tercümanı farklı kurumda onaylama sürecini başlatamaz. Yapılan incelemeler sonrasında yeminli tercümanın ve noter kurumunun imzası etrafında aktarılan belgelerin doğruluğu kabul edilecektir.
Hazırlanan ve imzası alınan belge veya evraklarınız üst makamlara gönderimi sağlanarak kabul işleminin alınması beklenecektir. Belgeleriniz onaylama sürecinden geçip onay aldıktan sonra konsolosluğa iletilecektir. Bulunmuş olduğunuz ülkeye ait konsolosluk ulaşmış olan resmi evrakı inceleyerek uygun bulduğu takdirde Apostil onayı verecektir.
Onay verildikten sonra iletilen belgeler noter onaylı tercüme olarak uluslararası platformda geçerli bir şekilde sayılacaktır. İşlemlerinizin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için çeviriyi yapan yeminli tercümanın dürüst ve güvenilir bir şekilde hizmet vermesi önemli olacaktır. Bunun yanı sıra tüm evraklarınızın yeterli düzeyde ve eksiksiz olduğuna da dikkat etmeniz gerekecektir.

Adres

Atatürk mah. Vatan cad. No: 1/12 Sincan/Ankara

İletişim

0552 276 97 71